זמנים מתקצרים

כשהייתי בסן פרנסיסקו בפעם הראשונה ב1998 התפעלתי מאוד עד כמה ההי טק חדר למיינסטרים. באותה תקופה בישראל האינטרנט היה קשה להשגה, הרשת המהירה רק התחילה, ומעט מאוד אנשים מחוץ לתחום (לפחות בסביבה שלי) ידעו מה קורה, ויכלו או רצו לדבר על זה. אני זוכר בעיקר את הפרסומות לכונני ZIP כאלו ואחרים (300MB!), שפשוט היו בכל מקום. ברחוב, על שלטי החוצות… בעולם הרגיל.

180px-Iomega_zip_drive_logo

אחרי תקופה חזרתי לארץ, והחיים המשיכו. הZIP הגיע לארץ אחרי כמה זמן, וכו וכו'. לקח עוד שנתיים עד שהתחילו לפרסם הייטק בשלטי חוצות וברחוב.

המהפכה של פייסבוק התחילה בארה"ב לפני מספר חודשים. השירות כבר קיים הרבה יותר כמובן, אבל הבום הגדול התחיל לא מזמן. אתם זוכרים את התקופה שעוד לא הכרתם את פייסבוק? :)

לפני שבועיים שלושה, הגעתי למסקנה הסופית שפייסבוק עשה עלייה. כשביום אחד קבלתי שלוש הצעות חברות מאנשים ששנים הצליחו להחמק מרשתות חברתיות, לא הבינו למה זה, לא הבינו למה צריך לבזבז על זה זמן. כשהם הופיעו ברשת, הבנתי סופית שמשהו קורה. באותו יום ראיתי גם שני אנשים שונים בפייסבוק בבית קפה, ושמעתי שיחות של אנשים על התופעה החדשה.

מה שרציתי לומר כאן – הפער קטן. משלוש שנים לכמה חודשים. ישראל (או העולם) מתקרבים.

היום ראיתי את "נמלטים", העונה השלישית, בכבלים. בארה"ב הם בפרק 6. מדהים – רק 5 שבועות הבדל.

המסקנה שלי – העולם שלנו הופך להיות קטן יותר. לא רק בתקשורת, ז"א לא רק שאנחנו רואים דברים כשהם מתרחשים, לא רק במהירות התגובה, המאפשרת לנו ללמוד מהר מה הענינים, אלא במקום עמוק יותר – התרבות שלנו. הרבה זמן אמרו שבישראל יש אמרקינזציה, אבל תמיד זה היה חיקוי מאוחר במידה כזו או אחרת. עכשיו מה שקורה זו האמת – אנחנו הופכים לאט לאט לעם אחד, תרבות אחת, מנהגים דומים

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *